Liplift (Dudak Kaldırma)

Yaşla veya doğal olarak kimimizde dudak burun mesafesi beklenilenden daha uzundur. Bu olduğumuzdan yaşlı ve asık suratlı görünen bir ifadeye neden olur. Bu durumda etkin bir çözüm sunan liplift yani dudak kaldırma ameliyatı bu mesafeyi doğrudan kısalttığımız bir cerrahi işlemdir. 

Nasıl yapılıyor?

Yaklaşık yarım saat süren bu işle genel veya lokal anestezi altında ameliyathane koşullarında yapılıyor. Burun alt hizadan, burun kanatları boyunca yapılan bir kesi ile anatomik plana uygun olarak fazla cilt çıkarılarak, dudak yukarı doğru çekilerek iki planın birleştirilmesi işlemidir. Kesi ile yapıldığı için izli bir işlemdir. Burda kesi hattı, mesafenin ne kadar kısaltılacağı ve alanın ne kadar gerileceği iyi bir sonuç için altın değeri taşır.  

Kimler Uygun?

Dudak kaldırma işlemi, daha çok orta yaş ve ileri yaşlarda nispeten tercih edilmesi gereken bir operasyondur.
Bunun sebepleri arasında izli olması ve yaşla bu mesafenin uzaması, dudağın hacim kaybetmesi sıralanabilir.

Ne zaman dudak dolgusu?.. / Ne zaman Dudak kaldırma?..

Hacimsiz dudaklarda hacim arttırmaya yönelik altın standart işlem elbette hayluronic asit dolgulardır.
Fakat dolgu mevcut hacmi arttırmaya ve yeniden şekillendirmeye yönelik ve etkisi geçici bir uygulamadır. Eğer ana problem çerçevesiz, tamamen aşağı bakan, içe dönük dudaklarsa ve buna eşlik eden uzun burun-dudak mesafesi varsa dudak kaldırma ameliyatı daha uygun bir seçenektir. Çünkü üst dudağın tamamen aşağı baktığı, hacimsiz olduğu durumlarda tek başına yapılan hyaluronic asit dolgular şikayeti arttırmaya bile sebep olabilir. Bunun yanında dudak kaldırma ameliyatının izli bir ameliyat olduğu akıldan çıkarılmamalı. Kişiden kişiye iz miktarı değişmekle birlikte asla tamamen ortadan kalkmadığını unutmamak gerekir.

İyileşme periyodu.

İşlemden sonra kesi hattında ince bir bant ile ayrılıyorsunuz. 10 gün sonra bantlar alındığında dikişler tama yakın iyileşmiş oluyor.
Kendiliğinden eriyen bu dikişlerde dikiş alınma süreci yaşanmıyor. Kozmetik olarak önerilen bir takım kremler iyileşme sürecini hızlandırmak için kullanılabilir.