Sıvı (Likit) Yüz Germe

Yaşlanmanın biyolojik arka yüzü. Yaş almanın gözle görülebilen en belirgin etkilerini her zaman cildimizde izleriz. Yılların yüz üzerindeki başlıca etkilerini özetle sıralamak gerekirse;

- Kas, kemik ve yağ dokuda kaybı
- Hücresel düzeyde nem kaybı
- Kollajenin azalması

Tüm bu bileşenlerin karşılığında cilt yüzey alanında değişim gerçekleşmediği için elastikiyetini kaybetmiş, kırışan ve sarkan bir cilt yapısı karşımıza çıkar. Sarkan ve kırışan bir cilt en çok estetik kaygı yaratan durumdur çözüm noktasında akla ilk gelenler  cerrahi olarak yüz germe, yüz asma tedavileridir. Fakat çoğu zaman yüz germede  ameliyat seçeneği en son plan olarak geri durulan korkulan bir seçenek olarak kalıyor. Sürekli güçlenerek artan estetik güzellik kaygısı, yaşlanmayı geciktirme arzusu modern tıbbı bu konuda yeni ve etkin çözümler üretmeye teşvik etmiştir. Ameliyata alternatif olarak daha gergin bir yüz için çokça tedavi seçenekleri sunulmış olup tüm bu terapilerde altın standart tedaviye erken başlamak olarak belirlenmiştir. Bu tedavi seçenekleri arasında enerji bazlı yöntemler (scarlett, forever young BBL), iple yüz asma ve konumuza başlık teşkil eden sıvı yüz germeyi sayabiliriz.

Sıvı yüz germe ne demek?

Kollajeni ve nemi azalmış deriyi derinden beslemek, eksik bileşenleri derinin altına vermek ve kas aktivitesini azaltmak amacıyla toksin benzeri terapiler yapmak tedavinin temel ilkesini oluşturuyor. Enjeksiyon yöntemi ile yapılan bu minimal invaziv işlemler doğurdukları çok etkin sonuçlarla tüm dünyada en çok kullanılan estetik uygulamaların baş sırasına yerleşmeyi başarmıştır.

Ne kadar etkili?

Burda en önemli belirleyici faktör doğru zamanlama, yani tedaviye erken başlayabilmiş olmaktır. Gıdı boyun bölgesindeki erken evre sarkmalar, çökük elmacıklar, göz altı sarkmaları, yüzeyel kırışıklıklar, oluklanmalarda çok anlamlı değişiklikler elde edilebilir. Aksi durumda ileri yaşlarda gördüğümüz ileri seviyede sarkma, ciltte çok derin oluklar ve çizgilenmeler olduğu durumda cerrahi seçeneklere yönelmek gerekecektir.

Yüze hangi maddeler enjekte edilir?

Başta hyaluronik asit olmak üzere, antioksidanlar, vitaminler ve kas tonusu azaltmak için toksinlerden yardım alınır. Doku kollajenini tetikleyici materyaller de destekleyici olarak kullanılmaktadır.

En doğru zaman ne olmalı?

Yüzümüzde bizi rahatsız eden ilk değişiklikleri fark ettiğimiz en erken andan itibaren tedaviye başlamak  çok daha etkin ve anlamlı sonuçlar doğuracaktır. İlerleyen yaşlarda yüz tamamiyle sarktıktan sonra minimal işlemlerden büyük fayda beklemek maalesef yanıltıcı olacaktır.

Simamda çok büyük değişiklik olacak mı?

En doğal ve duru halimizi koruyarak yaş almak olmalı amacımız. Çok etkin olan bu tedaviler  doğru ellerde olması gerek miktar ve planda yapıldığı sürece çok mutlu edici sonuçlar verecektir. Bütün estetik işlemlerde uzman ve merkez seçimi en önemli başlık olmalı.

Sosyal hayattan alıkoyan bir işlem mi?

Yüzünüzde iğne girişlerine bağlı gelişebilecek kızarıklık ya da ufak morluklar haricinde beklenen bir yan etki yoktur. 1 hafta süreyle ağır fiziksel aktiviteden kaçınmak yeterli olacaktır.

Kalıcılık süresi ne kadar?

Yapılan enjeksiyon çeşidine göre ortalama 8 ay - 1 sene kadar kalıcılık olduğunu söyleyebiliriz. Kişiden kişiye bu sürenin uzayıp kısalabileceğini akıldan çıkarmamak gerekir.