Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatı günümüzde hemen hemen her zaman silikon protezler ile yapılmaktadır. En ideal ve tatmin edici meme ameliyatı sonuçları meme protezleri ile alınmaktadır. 

Slikon protez vücuda zararlı mı?

Kullanılan protezler vücuda hiçbir şekilde zarar vermeyen ve vücut dokuları ile reaksiyon göstermeyen özelliktedirler. Yeni nesil silikonlarda kalın bir silikon zar içinde katı silikon bulunduğundan delinmez, patlamaz özelliktedir. 

Protezler ömür boyu kalıcı mı?

Kullanılan protezler ömür boyu kalıcılığı olabilen yapıdadırlar. Ancak ameliyat sonrası fazla miktarda kilo değişimleri yaşarsanız, veya gebelik, emzirme gibi durumlar yaşarsanız göğüs yapınızda sarkmalar olacak ve yeni bir ameliyat gereksinimini doğuracaktır.

Ne kadarlık büyütmeye ihtiyacım var?

Koyacağımız  protezin büyüklüğünü var olan meme dokusu miktarınız ve göğüs çapınız belirleyecektir. Tam boyutu belirlemek amacıyla ameliyat öncesi göğsünüzde bazı çizimler ve ölçümler yapılarak en doğru sonuca ulaşılır. 

İz kalır mı?

Ameliyatlarımı genellikle göğüs altı kıvrımından yaklaşık 3 cm' lik bir kesi ile yapıyorum. Bu kesi tam kıvrımda olduğu için gözönünde olmuyor ve 1 yıllık süre geçtiğinde belli belirsiz çizgi şeklinde bir iz olarak kalıyor. Dikleştirme de gerekecekse, sarkıklık miktarına bağlı olarak meme başı etrafından, meme başı etrafı ve meme başından aşağıya doğru çizgi şeklinde (lolipop şeklinde) bir iz de gerekebiliyor.

Ameliyat sonrası süreç.

Meme protez ameliyatından sonraki süreçte ağrılar diğer göğüs ameliyatlarına oranla daha fazladır. Ama dokulara saygılı ve kanamasız bir ameliyat ve uygun lokal anestezi teknikleriyle bu ağrılar en aza indirgenebiliyor. Yine de ilk 2-3 gün biraz hassas geçiyor. Ama 3  günün sonunda ödemler de geriledikçe kol hareketleri rahatlıyor ve hassasiyetler azalıyor.

Günlük yaşantıma ne zaman dönebilirim. 

Ameliyattan 5 gün sonra günlük yaşantınıza dönebilirsiniz ama kol hareketlerinizi bir miktar kontrollü yapmanız ağrı hissetmemeniz ve ödem oluşmaması için önemli. Masa başı işlere 1 hafta sonunda dönülebilir.

Ameliyat sonrası emzirme.

Tek başına yapılan meme büyütme ameliyatında meme dokunuza ve süt kanallarınıza dokunulmadığı için emzirmeniz etkilenmeyecektir.

Ameliyata dair riskler. 

Ameliyat sonrası erken dönemde nadir de olsa hematom denilen kan birikmesi oluşabiliyor ve bu durumda biriken kanın ameliyathane ortamında boşaltılması  gerekebiliyor. Yine erken dönemde tek taraflı şişlik ve kızarıklık varsa enfeksiyon habercisi olabilir ve genellikle ilaçla tedavilere cevap verirler.

Protezlerin patlaması gibi bir durum söz konusu değidir. 

Uzun dönemde bazı hastalarda kapsül kontraktürü denilen bir durum ortaya çıkabiliyor. Normalde konulan protezin etrafı vücut tarafından ince bir zarla sarılır. Bu zar normalden kalın ve sert olursa ağrılara ve şekil bozukluklarına neden olabiliyor. Çok çok nadir karşılaşılabilen bir durumdur. 

Ameliyata ne kadar süre ayırmalıyım?

1 haftanızı ameliyata ayırmanız yeterli olacaktır.