Jaw Line Çene Dolgusu

Son dönemlerin en önemli estetik trendlerinin başını jaw line yani çene hattı dolgusu çekiyor diyebiliriz. Diğer işlemlerden ayrıldığı en önemli noktalardan biri de, şaşırtıcı biçimde talep eden kitlenin erkek-kadın eşitliği içermesidir. Yüzde bulunan bir alanın her iki cinsiyet için de ortak güzellik kavramı anlayışı yakalamış olması dikkat çekici bir konu. Erkeklerde maskulen hatların karşılığı olarak kabul edilip köşeleri belirginleştirilmiş, genişletilmiş çene hatlarının vurgulandığı ''çene maskulanizasyonu'' olarak karşımıza çıkarken; kadınlarda ise ''hollywood çenesi'', ''nefertiti çenesi'', ''angelina jolie çenesi'' gibi çeşitli çağrışım yaratan isimlerle anılan, çene köşelerinin vurgulandığı, gıdı-çene birleşiminin keskinleştirildiği ve çene ucunun daha sivri hatlarla ortaya çıkarıldığı uygulamanın karşılığıdır.

''Çene maskulinizasyonu'' & ''Hollywood çenesi''  

Burada diğer dolgu işlemlerinden ayrı ve ek olarak değinilmesi gereken nokta, hedeflenen çene görüntüsünü yakalamak için çene bölgesine ve jaw line hattına yapılacak dolgu enjeksiyonlarının tek başına istenilen bütünü yakalamakta yetersiz kalabileceği unutulmamasıdır. İstediğimiz konturu yakalayabilmek için bişektomi, masseter botoksu, agassi yanak inceltme, gıdı liposuction ve elmacık dolgusu işlemlerinden bir veya birkaçıyla kombine ederek uygulama yapıyoruz.

Kaç cc dolgu gerekli?

Çene dolgusunu diğer dolgulardan ayıran diğer bir nokta ise anlamlı değişiklik elde edebilmek için ilk seanstan itibaren daha yüksek volümlerde dolgu kullanma gereksiniminin olmasıdır. Dudak , elmacık,  nazolabial ve  göz altı ışık dolgusunda bir seansta 1 cc üzerine neredeyse hiç çıkmamamıza rağmen jaw line dolgusunda 4-5 cc dolgu ilk seanstan itibaren uygulanabilmektedir.

Kalıcı mı?

Bütün dünyada güvenle kullanılan ve kliniğimizde de kullandığımız dolgu maddesi, hyalüronik asit dediğimiz, vücutta doğal olarak varolan maddedir. 8-12 ay süreyle kalıcıdır. Dolgunun kalıcılığı kişiden kişiye, sigara içimine, çevresel koşullara ve yapılan dolgu maddesinin kalitesine bağlı değişkenlik gösterir.  Tekrarlayan dolgu uygulamalarında ise dolgunun kalıcılık süresinin uzadığı bilinmektedir.

Dolgunun geri alınması mümkün mü?

Hyalüronik asiti eriten hyalüronidaz dediğimiz enzim dolgu uygulanan bölgeye enjektör ile yapılır
ve 24 saat içinde yapılan dolgu tamamen ortadan kalkar.