Karın Germe

Tekrarlayan gebelikler veya aşırı kilo alıp verme dönemleri sonrasında cilt genleşmeye adapte olamaz ve maalesef ciltte sarkma, yüzeyinde çatlaklar gelişir.  Bu durumun gelişmesinin ardından daha fazla kilo verme, spor yapma ve liposuction gibi seçenekler tek başına çözüm getiremez.  Sarkmış ve çatlamış olan cilt yüzeyinin çıkarılarak karın cildinin gerdirilip yeniden şekillendirildiği karın germe ameliyatı çözüm sunan tek cerrahi prosedürdür. 

Karın liposuction mı, karın germe mi?

Sadece liposuction yeterli olacak mı yoksa karın germe mi yapılacak ayrımını en iyi plastik cerrahınız ile değerlendirerek anlayabilirsiniz.  Ciltte derin çatlaklar oluşmuşsa belirgin cilt fazlası varsa bu durumda liposuction tek başına yeterli gelmeyecektir. Tekrarlayan gebelikler sonrası karın duvarını oluşturan kas ve fasyalar hasarlanmış ve gevşemişse yine tek başına liposuction yeterli gelmeyecektir. Karın germe ameliyatı sadece cildin gerginleştirildiği bir ameliyat değil karın duvarını oluşturan fasya ve kas tabakanın da onarıldığı bir ameliyattır. 

Kimler bu ameliyata uygun değildir?

-Vücut kitle endeksi 35’in üzerinde olan hastalar bu ameliyata uygun değildir. Çünkü bu hastalarda karın içi yağlanma fazla olduğu için hem  karın germe ameliyatıyla düz bir karın elde edilemeyecektir, hem de ameliyat sonrası kötü senaryoların oluşma riski daha fazladır.

-Daha önceki ameliyatlara bağlı karnında büyük yara izleri olan hastalar karın cildi beslenmesini etkileyeceği için ameliyata  uygun olmayabilirler. Bu durumu doktorunuzla ayrıntılı değerlendirmeniz uygun olacaktır.

-Sigara içen hastalar ameliyata uygun değildir. En az 1 ay önceden sigaranın kesilmesi ve sonrasındaki 1 ay  boyunca da içilmemesi gerekiyor. Sigara içenlerde ameliyat sonrası dikişlerde açılma, enfeksiyon, kötü kokulu akıntılar, ciltte kararma, göbek deliğinde akıntılı yaralar gibi problemlerin oluşma riski daha fazladır. Ayrıca sigara içenlerde emboli riski artmaktadır ve bu durum hayati risk bile taşıyabilir.

İzli bir ameliyat mıdır?

Evet. Karındaki problemin büyüklüğüne bağlı değişen büyüklükte iz taşıyan bir ameliyattır. İzlerin iç çamaşırı alanı içine gizlenmesi hedeflenir.

İzlerim çok uzun mu olacak?

İzlerin uzunluğu karın cildinizdeki sarkıklık ve yağlanma miktarına bağlı. Fazla ise izler daha uzun az ise daha kısa olacaktır.

Bu ameliyatla hangi problemlerim düzeltilecek.

Deride oluşan çatlaklar fazla derilerle birlikte çıkarılmış oluyor, liposuction ile bel ve karın bölgesinde ek incelme sağlanıyor ve karın duvarındaki gevşek bağlara yapılan ‘plikasyon’ işlemiyle karın duvarı düzleştiriliyor. Düzeltilemeyen kısım göbek deliğinin daha üstü seviyesindeki çatlaklar. Bu çatlakları çıkarmak mümkün olmuyor ancak karın cildi gerildiği için daha belirsiz bir hale geliyor.

Karın estetiğine yaklaşımım.

Karın bölgesi estetiğine bir bütün olarak yaklaşılması taraftarıyım. En güzel sonuçlar bu şekilde alınıyor. Karın germe ameliyatı esnasında fazla cilt çıkarılması ve karın duvarı plikasyonu işlemi sonrasında karın ön kısmına, yanlara, bele ve karın yanlarından sırta uzanan bölgeye ve hatta sırta yapılacak liposuction işlemiyle tüm gövdede incelme, belde incelme, karında düzleşme, bel kavisinin oluşturulması sağlanabilir. Bu sayede hasta giydiği elbiselerde çok bariz bir şekilde farkedecektir ve hatta elbise bedeninde küçülme olduğunu görecektir.

Komplikasyonlar ve çıkabilecek sorunlar.

Ameliyattan sonraki erken dönemde bazı hastalarda hematom denilen cilt altı kan birikimleri oluşabiliyor. Uygun müdahaleler ile önüne geçiliyor. 

İlk 5 gün içinde kızarıklık,şişlik gelişebilir ki bu durum enfeksiyonun habercisi olabilir, antibiyotik tedavisine hemen her zaman  cevap verirler.

Sigara içen hastalarda ciltte kararma, dikişlerde açılma ve akıntılar oluşabiiyor. Bu durumun önüne de sigarayı tamamen bırakarak geçilebilir.

İlk 2 ay boyunca dikişte kullanılan derin kalın ipliklere reaksiyon gelişmesi sonucu 3-5 gün süren kabuklanma akıntılar olabiliyor ve bu durum pansumanlara hemen cevap veriyor. Ama bu tip atakların 2. Aya kadar oluşma ihtimali var.

Uzun dönemde asimetriler oluşsa da genelde 2. Bir işlemi gerektirecek kadar problemli olmuyor. Yine kullanılan tekniğe ve hastanın cilt fazlalığı miktarına bağlı olarak dikiş hattının uçlarında potluklar oluşabiliyor ki bu durum lokal anestezi altında düzeltilebiliyor.

Mini karın germe nedir?

Mini karın germe sadece göbek altında seviyesinde gebelik sonrası bombeliği oluşmuş ve minimal cilt fazlalığı gelişmiş hastalara uygulanır. Daha nadir kullanılan bir teknik olup kullanım alanı da daha sınırlıdır.

Nasıl uyuyacağım, yürüyeceğim?

Ameliyat sonrası ilk 10 gün belden bükülü cenin pozisyonu dediğimiz pozisyona benzer şekilde yatmanız ve belden öne 30 derece eğik pozisyonda yürümeniz  gereklidir.

Ne zaman işe dönebilirim.

Karın germe ameliyatı estetik ameliyatlar arasında en sıkıntılılarından biridir diyebiliriz. En iyi ihtimalle 2 hafta sonra işinizin başına  dönebilirsiniz.

Ameliyattan sonraki 1 hafta beni neler bekliyor?

Ameliyattan sonra hastalarımı ameliyatın büyüklüğüne bağlı olarak 1 veya 2 gece hastanede tutuyorum. Ameliyat sonrası ilk 3-4 gün tuvalete çıkmak ve kısa koridor yürüyüşleri dışında yatağınızda yatacaksınız ve yatak belde bükülü pozisyonda olacaktır.
4. Günden sonra dokularınız rahatlamaya başlayacak ve ağrılarınız azalacak, daha çok gezip dolaşmaya başlayacaksınız. İlk 7 gün öne eğik olarak yürüyeceksiniz ve yine dokularınız rahatlamaya ağrılarınız azalmaya başladıkça düz yürüyebileceksiniz. İlk 1 hafta katı yiyeceklerden biraz kaçınmanız gerekecek çünkü yaşayacağınız kabızlık atağı sizi çok sıkıntıya sokabilir.