Bişektomi (Yanak İnceltme Ameliyatı)

Yanak içerisinde bulunan 'bichat' adı verilen, doğal olarak herkeste bulunan yağ yastıkçıkları kimi zaman yüzümüzle orantısız dolgun ve büyük olabiliyor. Bu da olduğumuzdan daha kilolu veya yuvarlak hatlara sahip olmamıza neden oluyor. İşin hem erkek hem kadın tarafında istenmeyen bir sonuç doğurduğu için artık sıkça müdahale edilen bir durum haline gelmiştir. 

Bişektomi nasıl yapılır?

Bichat yağ yastıkçıklarının ağız içerisinden, her iki yanaktan, milimetrik olarak yapılan kesilerle,  çıkarılması işlemidir. Genel anestezi altında, ameliyathane koşullarında yapılır. İşlem yaklaşık yarım saat sürer. Eriyen dikişler atıldığı için sonrasında dikiş alma süreci yaşanmaz. 

İşleme uygun muyum?

Doğru hasta seçimi bişektomi için çok değerli çünkü yağ doku aynı zamanda yüz desteği ve kök hücre rezervi sağlamakta. Gerçekten bu dokunun fazla olduğu düşünülen kişiler seçilmeli ve uygulanmalı. Doğru hasta seçiminde çok iyi sonuçlar alınmakta. Bazı durumlarda daha minimal olarak yüz daraltma işlemleri tavsiye edilebilir agassi radyofrekans, masseter botoksu gibi.

İşlemden sonra dikkat edilmesi gerekenler.

Ameliyattan sonraki 3 gün sıcak içip yememeye dikkat edilmeli. Sigara ve alkol tüketiminden kaçınılmalı.
Ağız içi hijyenine özen gösterilmeli ve gargara kullanılmalıdır.