Meme Küçültme

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI

Fazla olan göğüs dokusunun ve fazla cildin cerrahi olarak çıkarılması ve bu arada dikleşmenin ve meme ucunda küçülmenin de sağlandığı ameliyattır. Teknik olarak meme dikleştirmeye bezner ama daha büyük ve daha izli bir ameliyat olduğunu akılda tutmak gerekir.

İZLERİM OLACAK MI ?

Meme küçültme ameliyatlarında çoğunlukla meme başından aşağıya uzanan ve meme altı oluğunda devam eden ters T şekilnde izleriniz olur.

İZLERİM GEÇECEK Mİ ?

İzleriniz hiçbir zaman tamamen geçmez. Ancak göğüsteki yara izleri genelde güzel iyileşirler ve 6 ay- 1yıllık süreçte belli belirsiz izler kalır.

MEME BAŞIMDA HİS KAYBI OLACAK MI ?

Bu durum biraz da meme büyüklüğünüze bağlı. Aşırı büyük ve sarkık memelerde bu risk artıyor ve hastanın ameliyata verdiği cevaba göre kişiden kişiye değişebiliyor. Kabaca aşırı sarkık memelerde his kaybı olmaz diyebiliriz ama belirgin küçülme gerektiren memelerde kısmi veya tam his kayıpları gelişebilmektedir.

MEME BAŞI KARARABİLİRMİŞ, DOĞRU MU ?

Çok küçülme gereken hastalarda az da olsa böyle bir risk var. Hasta sigara da içiyorsa bu risk artıyor. Ama sigara içmeyen hastada kesinlikle oluşmaz diye bir şey de yok. Meslek hayatımda 2 kere başıma geldi, biri sigara içiyordu biri içmiyordu.

EMZİRMEM ETKİLENECEK Mİ ?

Bu da çıkacak doku miktarına bağlı. Çok doku çıktıkça süt kanallarınız azalıyor. Bu da mantık olarak süt verme kapasitesini etkileyebiliyor.

SİGARA İÇMEM ZARAR VERİR Mİ ?

Sigara içmek bu ameliyat sonrasında meme başı kararması, yara açılması, dikişlerin tutmamasu gibi riskleri arttırıyor ve bu durumlar bazen birkaç haftalık hafif pansumanlarla düzelebilirken bazı hastalarda ikinci bir ameliyatı gerektirebiliyor. Bu yüzden kural olarak sigara içen hastalara bu ameliyatı yapmıyorum

MEME KÜÇÜLTME BU KADAR SIKINTILI BİR AMELİYAT MI ?

Tüm bu anlattığım olumsuzluklara rağmen meme küçültme ameliyatı memnuniyet oranı yüksek bir ameliyattır ve hastaların %95 i mutlu bir şekilde ayrılırlar.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Project Image

ANESTEZİ


Project Image

AMELİYAT SÜRESİ


Project Image

İYİLEŞME SÜRESİ


Project Image

KESİN SONUÇ


Project Image

KULLANIM SÜRESİ


Project Image

DİKKAT


Project Image

AĞRI


Project Image

NOT