Meme Büyütme

MEME BÜYÜTME

Meme büyütme ameliyatı günümüzde hemen hemen her zaman silikon protezler ile yapılmaktadır. İlaç ile meme büyütme gibi tekniklere itimat etmeyin, bu tip ilaçlar hormon içeriklidir ve vücudunuzda farklı reaksiyonlara neden olacaktır. Silikon protez dışında günümüzde gittikçe yaygınlaşan bir diğer teknik de yağ enjeksiyonu ile meme büyütmedir. Yağ enjeksiyonları ile sarkık olmayan göğüslerde kendi dokunuz ile büyüme sağlanarak çok doğal ve estetik sonuçlara ulaşılabiliyor ama bu tekniğin de dezavantajları olduğunu unutmayın. Memelerinize enjekte edilen bu yağların bir kısmı özellikle sigara içenlerde eriyebiliyor ve bu ameliyatı olabilmeniz için vücudunuzda anlamlı miktarda yağınız olması lazım.

SİLİKON PROTEZ VÜCUDUMA ZARAR VERİR Mİ

Kullanılan protezler vücuda hiçbir şekilde zarar vermeyen ve vücut dokuları ile reaksiyon göstermeyen özelliktedirler. Yeni nesil silikonlarda kalın bir silikon zar içinde katı silikon bulunduğundan delinmez, patlamaz özelliktedir. Hatta bu protezleri alıp ekmek bıçağıyla dilimlesek bile silikon içeriği etrafa dağılmaz.

PROTEZLERİN ÇIKARILMASI GEREKECEK Mİ

Kullanılan protezler ömür boyu kalıcılığı olabilen yapıdadırlar. Ancak ameliyat sonrası fazla miktarda kilo değişimleri yaşarsanız, veya gebelik, emzirme gibi durumlar yaşarsanız göğüs yapınızda sarkmalar olacak ve yeni bir ameliyat gereksinimini doğuracaktır.

NE KADARLIK BÜYÜTMEYE İHTİYACIM VAR

Koyacağımız  protezin büyüklüğünü var olan meme dokusu miktarınız ve göğüs çapınız belirleyecektir. Tam boyutu belirlemek amacıyla ameliyat öncesi göğsünüzde bazı çizimler ve ölçümler yapılarak en doğru sonuca ulaşılır. Ben hastalarıma kullanmayı düşündüğüm protez boylarına eşdeğer büyüklükte deneme amaçlı kullanılan protezleri sütyenlerinin arkasına koymalarını öneriyorum. Böylece hastamın beğenisini anlamış oluyorum ve birlikte bir karar veriyoruz.

İZİM OLACAK MI

Ameliyatlarımı genellikle göğüs altı kıvrımından 3-5cmlik bir kesi ile yapıyorum. Bu kesi tam kıvrımda olduğu için gözönünde olmuyor ve 1 yıllık süre geçtiğinde belli belirsiz çizgi şeklinde bir iz olarak kalıyor. Dikleştirme de gerekecekse, sarkıklık miktarına bağlı olarak meme başı etrafından, meme başı etrafı ve meme başından aşağıya doğru çizgi şeklinde (lolipop şeklinde) bir iz de gerekebiliyor.

KOLTUK ALTINDAN KOYULABİLİYOR MU

Evet. Koltuk altından yapılan kesi ile endoskopik yöntemle meme büyütme ameliyatı yapılabiliyor. Ama bu bölgeden yapılan kesi ile kısıtlı görüntü elde edildiği için protez için uygun cep ayarlamak zor olabiliyor ve şu an en güvenli olarak kullanılan silikon protezler yerine serum fizyolojik(tuzlu su) ile doldurulmuş protezler kullanılabilmektedir. Bu dezavantajlarından dolayı bu tekniği tercih etmiyorum.

AMELİYAT SONRASI ÇOK AĞRIM OLACAK MI

Meme protez ameliyatından sonraki süreçte ağrılar diğer göğüs ameliyatlarına oranla daha fazladır. Ama dokulara saygılı ve kanamasız bir ameliyat ve uygun lokal anestezi teknikleriyle bu ağrılar en aza indirgenebiliyor. Yine de ilk 2-3 gün biraz hassas geçiyor. Ama 3  günün sonunda ödemler de geriledikçe kol hareketleri rahatlıyor ve hassasiyetler azalıyor.

GÜNLÜK YAŞANTIMA NE ZAMAN DÖNEBİLİRİM

Ameliyattan 5 gün sonra günlük yaşantınıza dönebilirsiniz ama kol hareketlerinizi bir miktar kontrollü yapmanız ağrı hissetmemeniz ve ödem oluşmaması için önemli. Masa başı işlere 5 gün sonunda dönülebilir.

AMELİYAT SONRASI EMZİREBİLİR MİYİM

Ameliyat esnasında meme dokunuza ve süt kanallarınıza dokunulmadığı için emzirmeniz etkilenmeyecektir.

AMELİYAT RİSKLERİ NELERDİR

Ameliyat sonrası erken dönemde nadir de olsa hematom denilen kan birikmesi oluşabiliyor ve bu durumda biriken kanın ameliyathane ortamında boşaltılması  gerekebiliyor. Ancak kontrollü ve dokulara saygılı teknikle bu olasılık çok çok düşük. Yine erken dönemde tek taraflı şişlik ve kızarıklık varsa enfeksiyon habercisi olabilir ve genellikle ilaçla tedavilere cevap verirler.

Protezlerin patlaması gibi bir durum söz konusu değidir. Bir binanın 10. Katından atılsa veya üzerinden tır geçse dahi patlamaycak özelliktedirler.

Uzun dönemde bazı hastalarda kapsül kontraktürü denilen bir durum ortaya çıkabiliyor. Normalde konulan protezin etrafı vücut tarafından ince bir zarla sarılır. Bu zar normalden kalın ve sert olursa ağrılara ve şekil bozukluklarına neden olabiliyor. Bu durumu en aza indirgemek için minimum cerrahi kanama ile ameliyatımı yapıp protezi kas altına koyuyorum. Ayrıca artık pürtüklü yüzeyli protezler kullanıldığından bu risk de epey düşmüş durumdadır.

PROTEZ KANSER YAPAR MI

Güncel tıbbi biligilere göre silikon protezlerle kanser arasında bir ilişki yok.

AMELİYATA NE KADAR SÜRE AYIRMALIYIM

1 haftanızı ameliyata ayırmanız en güzeli olacaktır.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Project Image

ANESTEZİ


Project Image

AMELİYAT SÜRESİ


Project Image

İYİLEŞME SÜRESİ


Project Image

KESİN SONUÇ


Project Image

KULLANIM SÜRESİ


Project Image

DİKKAT


Project Image

AĞRI


Project Image

NOT