Liposuction

LİPOSUCTİON

Vücudumuzda rejime dirençli bir şekilde yağlanan bölgelere yönelik yağ alma işlemine denir. Bu işlem için yağ alınan bölgeye tümesan dediğimiz ağrı kesici ve kanamayı azaltıcı özelliği olan sıvı verilir sonrasında yağlar çekilir. Bu yağların çekilmesi için çeşitli teknikler mevcuttur. Bunlar klasik liposuction, power asisted(motor yardımlı) liposuction, lazer liposuction veya vaser liposuctiondır. Ben, en geliştirilmiş teknoloji olan vaser liposuction’ı büyük oranda kullanıyorum. Ama bazı durumlarda klasik tekniğe de başvurmak gerekebiliyor.

LİPOSUCTİON,LİPOSHAPİNG,LİPOLİZ,LİPOPLASTY,LİPOSCULPTURE

Hepsi aynı anlama geliyor. Yani yağ çekme işlemidir.

İZİM OLACAK MI

Göbek deliği kasık gibi gizli bölgelerden yapılan 2-3mmlik kesilerle yağlar çekiliyor. Dolayısıyla izli bir ameliyat değildir diyebiliriz

TEKRAR YAĞLANIR MIYIM

Liposuction yapılan bölgenizdeki yağ hücrelerinizin sayısı azaldığından ameliyat sonrası dönemde bu bölgeden yağlanmanız daha zor olacaktır ve bu etkisi ömür boyu kalıcıdır. Şöyle basitleştirebilirim: ameliyat öncesi karnınızda 2 milyar yağ hücresi varken kilo alınca bu hücrelerin şişmesiyle ameliyat sonrası kalan yarım milyar yağ hücresinin kilo alımıyla şişmesi bir olmuyor.

KARNIMDAN YAĞ ALINIRSA BASENİM BACAĞIMA YAĞ GÖÇ EDERMİŞ, DOĞRU MU

Böyle bir şey kesinlikle yoktur. Ergenlik tamamlandıktan sonra insan vücudundaki yağ hücresi sayısı aynı kalır ve liposuction sonrası da bu sayı düşer. Ameliyatsız bölgelerde sabit kalır.

ÇÖKÜKLÜK OLACAK MI

Klasik liposuction ile bu komplikasyonun yaşanma riski daha fazla idi, ancak vaser liposuction ile işlem yapılan bölgelerdeki yağ dokusunda homojen erime sağlanıyor ve işlem daha kontrollü ve simetrik yapılabiliyor.

CİLDİM SARKAR MI

İşlem yapılan bölgede çatlaklarınız varsa ve cilt fazlalıklarınız varsa bu ameliyata değil, germe ameliyatlarına uygunsunuz demektir. Ama vaser liposuction’ın cilt sıkılaştırıcı etkisi hafif sarkıklığı olan veya hafif ve az sayıda çatlakları olan hastalarda sıkılaştırıcı etkisiyle güzel sonuçlar vermektedir.

LİPOSUCTİON TEHLİKELİ BİR AMELİYAT MI

Uygun cerrahi teknik ve ekipman varlığında ve uygun hasta seçiminde gayet güvenli bir ameliyattır. Ama bunlar sağlanamazsa da en tehlikeli ameliyatlardan biri haline gelebiliyor. Cerrahınızın bu konuda gerçekten tecrübeli ve donanımlı olduğundan emin olmanız lazım. Hasta seçimindeki beceri de yine cerrahınıza kalıyor. Şeker hastalığı olan, obez veya ek kronik hastalıkları olan hastalar bu ameliyata uygun hastalar değildirler.

VÜCUDUM ÇOK MORARACAK MI?

Şişlik ve morarmalar klasik teknikte daha çok oluyordu ancak vaser liposuction ile daha kansız işlem yapılabilmesi sayesinde morluk, şişlik ve ağrılar daha az oluyor.

DAHA ÖNCE LİPOSUCTİON YAPTIRDIM VE ÇÖKÜNTÜLER OLUŞTU. BUNLARGİDERİLEBİLİR Mİ?

Evet giderilebilir. Ama sonucun mükemmel olamayacağını, bu işlemin düzeltici  bir işlem olduğunu akılda tutmak lazım

AMELİYAT SONRASI BENİ NELER BEKLİYOR

Ameliyat bitiminde hastalara sıkı korseler giydirilir. Bu korseleri ameliyatın büyüklüğüne göre ilk 2-4 gün hiç çıkarmanızı istemeyiz. Sadece pansuman değişimi gereksinimi varsa bu esnada çıkarılıp pansuman sonrası hemen geri takılıyor. 4. Gün civarı ilk duşunuzu alıyorsunuz ve duş sonrası hemen tekrar korse giymenizi istiyoruz. Her cerrahın yaklaşımı farklı olabilir ama ben hastalarıma ilk 3 hafta boyunca, arada dinlenme ve duşlar dışında korselerini hiç çıkarmamalarını öneriyorum. Aksi takdirde ameliyat bölgesinde şişlikler ve sıvı birikimleri(seroma) gelişebiliyor. Bu sıvı birikimleri fazla olursa çekilmesi gerekebiliyor. Ama korse kullanımıyla ilgili önerilerime uyan hastalarda bu problemler hiç yaşanmıyor ve iyileşme çok hızlı oluyor. 3 hafta sonunda hastalarıma gece uyurken çıkarabileceklerini söylüyorum ve 3 hafta sonra bu süreç de tamamlanıyor.

AMELİYATIN NİHAİ SONUCU NE ZAMAN BELLİ OLUR

Vaser liposuction ile çok etkin sonuçlar alıyorum. Çoğu hastada ilk pansuman esnasında bile belirgin fark görülüyor ve uygun korse kullanımıyla bu etki tam iyileşme sağlanana kadar korunuyor. Şişliklerin büyük kısmı 1 ay sonrasında geriliyor ancak vücudun son şeklini alması 3-4 ayı bulabiliyor

TEKNİK ÖZELLİKLER

Project Image

ANESTEZİ


Project Image

AMELİYAT SÜRESİ


Project Image

İYİLEŞME SÜRESİ


Project Image

KESİN SONUÇ


Project Image

KULLANIM SÜRESİ


Project Image

DİKKAT


Project Image

AĞRI


Project Image

NOT