Karın Germe

KARIN GERME

Bayanlarda özellikle 2. Ve 3. Gebeliklerden sonra veya ikiz gebeliklerden sonra karın cildi bollaşır,çatlaklar oluşur ve sarkmalar olur. Ayrıca karın duvarındaki kaslar arası bağların gevşemesi sonucu karın dışa doğru bombeleşir. Tüm bu durumların tedavisi karın germe ameliyatı ile sağlanır.

KARIN LİPOSUCTİON MI KARIN GERME Mİ

Sadece liposuction yeterli olacak mı yoksa karın germe mi yapılacak ayrımını en iyi plastik cerrahınız ile değerlendirerek anlayabilirsiniz. Ama bazı net ayırt edilebilecek ayrıntıları var. Ciltte derin çatlaklar oluşmuşsa ve ciltte pörsümeye neden olmuşsa bu durumda liposuction tek başına yeterli gelmeyecektir. Gebelikler sonra karın duvarında dışa bombelenme oluşmuşsa bu durumda da liposuction yeterli gelmeyecektir. Karın germe ameliyatıyla gevşemiş bağlar sıkılaştırılır ve karın düzleştirilir.

KİMLER BU AMELİYATA UYGUN DEĞİLDİR

-Vücut kitle endeksi 35’in üzerinde olan hastalar bu ameliyata uygun değildir. Çünkü bu hastalarda karın içi yağlanma fazla olduğu için hem  karın germe ameliyatıyla düz bir karın elde edilemeyecektir, hem de ameliyat sonrası kötü senaryoların oluşma riski daha fazladır.

-Daha önceki ameliyatlara bağlı karnında büyük yara izleri olan hastalar karın cildi beslenmesini etkileyeceği için ameliyata  uygun olmayabilirler. Bu durumu doktorunuzla ayrıntılı değerlendirmeniz uygun olacaktır.

-Sigara içen hastalar ameliyata uygun değildir. En az 2 hafta önceden sigaranın kesilmesi ve sonrasındaki 2 hafta boyunca da içilmemesi gerekiyor. Sigara içenlerde ameliyat sonrası dikişlerde açılma, enfeksiyon, kötü kokulu akıntılar, ciltte kararma, göbek deliğinde akıntılı yaralar gibi problemlerin oluşma riski daha fazladır. Ayrıca sigara içenlerde emboli riski artmaktadır ve bu durum hayati risk bile taşıyabilir.

İZLİ BİR AMELİYAT MIDIR

Evet. Sezaryen izinin iki yana doğru biraz  daha uzatıldığını düşünün. Ama plastik cerrahinin sırrı hep bu izleri gizlemekte saklı. İzlerinizi iç çamaşırınızın içinde kalacak şekilde planladığımızdan yazın bikini giyseniz bile izleriniz görünmeyecektir

İZLERİM ÇOK UZUN MU OLACAK

İzlerin uzunluğu karın cildinizdeki sarkıklık ve yağlanma miktarına bağlı. Fazla ise izler daha uzun az ise daha kısa oluyor. Bu da demek oluyor ki ameliyat öncesi fazla kilolarınızdan ne kadar kurtulursanız ameliyat sonucunuz o kadar güzel, izleriniz de o kadar kısa olacaktır.

BU AMELİYATLA HANGİ PROBLEMLERİM DÜZELTİLECEK

Karın germe ameliyatı aslında gebeliğe dair oluşan kötü etkilerin hemen hemen hepsini düzeltiyor. Deride oluşan çatlaklar fazla derilerle birlikte çıkarılmış oluyor, liposuction ile bel ve karın bölgesinde ek incelme sağlanıyor ve karın duvarındaki gevşek bağlara yapılan ‘plikasyon’ işlemiyle karın duvarı düzleştiriliyor. Düzeltilemeyen kısım ile göbek deliğinin daha üstü seviyesindeki çatlaklar. Bu çatlakları çıkarmak mümkün olmuyor ancak karın cildi gerildiği için daha belirsiz bir hale geliyor.

KARIN ESTETİĞİNİE YAKLAŞIMIM

Karın bölgesi estetiğine bir bütün olarak yaklaşılması taraftarıyım. En güzel sonuçlar bu şekilde alınıyor. Karın germe ameliyatı esnasında fazla cilt çıkarılması ve karın duvarı plikasyonu işlemi sonrasında karın ön kısmına, yanlara, bele ve karın yanlarından sırta uzanan bölgeye ve hatta sırta yapılacak liposuction işlemiyle tüm gövdede incelme, belde incelme, karında düzleşme, bel kavisinin oluşturulması sağlanabilir. Bu sayede hasta giydiği elbiselerde çok bariz bir şekilde farkedecektir ve hatta elbise bedeninde küçülme olduğunu görecektir

NE ZAMAN AMELİYAT OLMALIYIM

Şikayetleriniz gebelikten sonra ortaya çıktıysa gebelik sonrası en az 6 ay, tercihen 1 yıl beklemek gerek. Böylece deformasyonun son hali ortaya çıkmış oluyor ve ona göre müdahale yapılıyor. Sonrasında hemen gebelik düşünülüyorsa beklemekte fayda var çünkü deformasyon artabiliyor ve son haline göre ameliyat olup düzeltmek en doğrusu. Ameliyat sonrası 1 yıl geçtikten sonra gebe olmanın hiçbir sakıncası yok ancak tekrar karın duvarının gevşeyeceğini ve ciltte de gevşemeler olabileceğini akılda tutmak lazım

KOMPLİKASYONLAR VE ÇIKABİLECEK SORUNLAR

Ameliyattan sonraki erken dönemde bazı hastalarda hematom denilen cilt altı kan birikimleri oluşabiliyor. Uygun tekniklerle ve kan sulandırıcı ilaçların ameliyattan önce sonlandırılmasıyla bu durumların önüne geçilebilir

İlk 5 gün içinde kızarıklık,şişlik gelişebilir ki bu durum enfeksiyonun habercisi olabilir, antibiyotik tedavisine hemen her zaman  cevap verirler

Sigara içen hastalarda ciltte kararma, dikişlerde açılma ve akıntılar oluşabiiyor. Bu durumun önüne de sigarayı tamamen bırakarak geçilebilir.

İlk 2 ay boyunca dikişte kullanılan derin kalın ipilklere reaksiyon gelişmesi sonucu 3-5 gün süren kabuklanma akıntılar olabiliyor ve bu durum pansumanlara hemen cevap veriyor. Ama bu tip atakların 2. Aya kadar oluşma ihtimali var.

Uzun dönemde asimetriler oluşsa da genelde 2. Bir işlemi gerektirecek kadar problemli olmuyor. Yine kullanılan tekniğe ve hastanın cilt fazlalığı miktarına bağlı olarak dikiş hattının uçlarında potluklar oluşabiliyor ki bu durum lokal anestezi altında düzeltilebiliyor

İZLERİM KISA OLSUN

İzlerinizin ne kadar uzun olacağı tamamen cilt fazlalığınızla alakalıdır. Yanlara doğru uzatmak, hatta arkaya dönmek gerekip bu yapılmazsa emin olun 2. Ameliyata ihtiyacınız olacaktır. Bunun sebebi ise tam işlem yapılmadığında dikiş hattının ucunda kalacak potluklar ve işlem yapılmayan kısımlarda kalacak gevşek veya sarkık cilt varlığıdır.

MİNİ KARIN GERME NEDİR?

Mini karın germe sadece göbek altında seviyesinde gebelik sonrası bombeliği oluşmuş ve minimal cilt fazlalığı gelişmiş hastalara uygulanır. Daha nadir kullanılan bir teknik olup kullanım alanı da daha sınırlıdır.

NASIL UYUYACAĞIM,YÜRÜYECEĞİM

Ameliyat sonrası ilk 10 gün belden bükülü cenin pozisyonu dediğimiz pozisyona benzer şekilde yatmanız ve belden öne 30 derece eğik pozisyonda yürümeniz  gereklidir.

NE ZAMAN İŞE DÖNEBİLİRİM

Karın germe ameliyatı estetik ameliyatlar arasında en sıkıntılılarından biridir diyebiliriz. En iyi ihtimalle 1 hafta sonra işinizin başına rahatça dönebilirsiniz

AMELİYATTAN SONRAKİ 1 HAFTA BENİ NELER BEKLİYOR

Ameliyattan sonra hastalarımı ameliyatın büyüklüğüne bağlı olarak 1 veya 2 gece hastanede tutuyorum. Ameliyat sonrası ilk 3-4 gün tuvalete çıkmak ve kısa koridor yürüyüşleri dışında yatağınızda yatacaksınız ve yatak belde bükülü pozisyonda olacaktır. 4. Günden sonra dokularınız rahatlamaya başlayacak ve ağrılarınız azalacak, daha çok gezip dolaşmaya başlayacaksınız. İlk 7 gün öne eğik olarak yürüyeceksiniz ve yine dokularınız rahatlamaya ağrılarınız azalmaya başladıkça düz yürüyebileceksiniz. İlk 1 hafta katı yiyeceklerden biraz kaçınmanız gerekecek çünkü yaşayacağınız kabızlık atağı sizi çok sıkıntıya sokabilir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Project Image

ANESTEZİ


Project Image

AMELİYAT SÜRESİ


Project Image

İYİLEŞME SÜRESİ


Project Image

KESİN SONUÇ


Project Image

KULLANIM SÜRESİ


Project Image

DİKKAT


Project Image

AĞRI


Project Image

NOT