Jinekomasti

JİNEKOMASTİ AMELİYATI

Erkeklerde göğüste yağlanma ve/veya meme dokusunun artmasına jinekomasti denir

KİMLER BU AMELİYATA UYGUNDUR

Ergenliğini tamamlamış ve en az 1 yıldır bu durumu devam eden kişilere yapılır. Öncesinde hormonal tetkikler yapmak faydalıdır. Böylece altta yatan neden varsa (hormonal bozukluk, ilaç kullanımı) önce bu düzeltilir ve sonrasında ameliyat yapılır ve nüks engellenmiş olunur.

AMELİYATSIZ DÜZELMENİN YOLU VAR MI

Hayır. Bu durumun tedavisinin tek yolu ameliyattır.

AMELİYAT NE DERECE DÜZELME SAĞLAYACAK

Jinekomastisi olan gençler bu konuda epey takıntılı oluyorlar ve ciddi psikolojik problemlere neden olabiliyor. Ameliyat başarı oranı yüksek bir ameliyat ve nerdeyse %100 tatmin sağlıyor.

RİSKLER NELERDİR

Ameliyat sonrası erken dönemde kan birikimi(hematom) oluşma riski nadir de olsa vardır. Özellikle fazla meme dokusu da olan ve doku çıkarma gereksinimi olan hastalarda bu risk vardır.

Uzun dönemde ise meme ucunda çöküklük ve asimetri gibi problemler olabiliyor. Ama uygun tekniklerle bu riskler neredeyse sıfıra indirilebilir.

NASIL BİR İŞLEM YAPILACAK

Eğer sadece memelerde yağlanma varsa meme altı oluğundan yapılacak 3mmlik delik ile liposuction yöntemiyle yağlarınız çekilerek ameliyatınız tamamlanacaktır. Eğer fazla meme dokunuz da varsa( ki bu durum muayene ile anlaşılıyor) meme ucu altından yapılacak 1 cmlik kesi ile fazla meme dokunuz çıkarılır ve işlem tamamlanır. Bazen bu iki işleme birden ihtiyaç duyulabiliyor.

NE ZAMAN İŞE DÖNEBİLİRİM

Bu ameliyatı küçük ameliyat sınıflamasına sokabiliriz. Genelde hastalarımı aynı gün taburcu ediyorum ve 3. Gün kontrole çağırıyorum. Bu günden sonra işlerine ve sosyal yaşantılarına dönebiliyorlar

TEKNİK ÖZELLİKLER

Project Image

ANESTEZİ


Project Image

AMELİYAT SÜRESİ


Project Image

İYİLEŞME SÜRESİ


Project Image

KESİN SONUÇ


Project Image

KULLANIM SÜRESİ


Project Image

DİKKAT


Project Image

AĞRI


Project Image

NOT