Çene Estetiği

Çeneye yönelik işlemlerde öncelik, çenenin büyük, küçük, geride veya çekik olup olmadığının tespit edilmesi gerekir. Çene estetiği operasyonu planlanırken normal olabilecek görünümün nasıl olacağı iyi değerlendirilmeli. Yüz uzunluğunun, çene uzunluğunun, kısa olup olmadığının veya uzun olup olmadığının da çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Dudaklardan geçen düşey çizgisinin erkeklerde çene ucundan geçmesi gerekirken, kadınlarda çene ucu, bu çizginin 2-3 mm gerisinde yer almalıdır.

Çene Estetiğindeki Oranlar Nasıl Olmalıdır?

Yüz bölgesi yatay düzlemde üç bölgeye ayrılır; saç çizgisi ile kas, kas ile burun ucu ve burun ucu ile çene ucu arası.

Burun ucu-çene ucu arası mesafe de 3’e ayrılır; burun ucu ile üst dudak arası 1/3, alt dudak ile çene ucu arası da bu mesafenin 2/3’ü kadar olmalıdır.

Ayrıca çene ile boyun arasındaki açı da 90 derece civarında olmalıdır. Bir diğer tespit edilmesi gereken durum ise; alt çene ile üst çene arasındaki ilişki ve dişlerin temas durumudur.

Tüm çaba, bu oranları yeniden ortaya koymaktır. Bu amaçla ne yapılacağına karar vermek, sonucu etkileyecek en önemli parametredir ve estetik cerrahın, estetik vizyonu ile birebir ilişkilidir.

Çene Estetiğinde İz Kalır mı?

Çene estetiğinde, cerrahi müdahaleler genel olarak ağız içinden yapıldığı için görünen bölgelerde iz kalmaz. Küçük çeneleri büyütmek için sentetik materyaller kullanılabileceği gibi hastanın kendi dokuları kullanılarak da bu işlem yapılabilir. Büyük veya çıkık çenelerde ise kemiğe yönelik işlemlerin yapılması şart olabilmektedir.

Çene Ucu Estetiğinde Silikon İmplant

Çene ucuna yerleştirilen implantlar (çene ucu protezi) çok çeşitli olabilirse de günümüzde en çok kullanılanları silikonlardır. Sadece çene ucuna göre olan modelinden başka, çenenin iki yanına uzanan kanatlı modelleri de bulunmaktadır.

Genellikle lokal anestezi ile çene ucuna yerleştirilebildiği gibi işlemin büyüklüğüne göre genel anestezi altında da yapılabilir.

Ortolama 30 dakikada protez ağız içinden veya dışından çene ucu alt kısmına yerleştirilebilir. Ağız içinden konan protezde iz kalmaz ve 3-4 gün sonra çene ucu şişliği inmeye başlar ve hasta normal hayatına dönebilir.

Alt çene büyütme işlemi ise genellikle gıdık bölgesine yapılan küçük bir liposuction müdahalesi ile kombine edilir ve böylece sadece 45 dakikada çarpıcı sonuçlar elde edilebilir.

Çene Estetiği Ameliyatı Sonrası Süreç

Operasyon ortalama 1 saat kadar sürebilmektedir. Çene bölgesinde ameliyattan sonra hafif bir şişlik olabilir fakat birkaç gün içerisinde geçer. Ameliyat sonrasında hastanın hastanede kalmasını gerektiren bir işlem değildir. Ağız içinden yapıldığı için iz bırakmaz. Hastanın operasyon sonrasındaki yaklaşık 1 hafta kadar bir süreyle sıvı gıdalarla beslenmesi ve gargara yapması gerekir.

1 hafta sonrasında günlük yaşam aktivitelerini yapabilir. Operasyon sonrasında yüzün yeni şeklini alması 3 hafta sonunda gerçekleşir.  Hasta bunu fark etmeye başladığında daha mutlu ve huzurlu hisseder.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Project Image

ANESTEZİ


Project Image

AMELİYAT SÜRESİ


Project Image

İYİLEŞME SÜRESİ


Project Image

KESİN SONUÇ


Project Image

KULLANIM SÜRESİ


Project Image

DİKKAT


Project Image

AĞRI


Project Image

NOT