Botox

BOTOKS NEDİR

Günümüzde minimal invaziv estetik işlemlerin başını çeken ve estetik denilince akla gelen ilk uygulamalardan olan botoks ile kırışıklık önlenmesi ve ciltte oluşan kırışıklıkların, çizgilenmelerin azaltılması, yok edilmesi hedeflenir. Botoks tedavisinin etki süresi 4-6 ay civarındadır. Etki süresi kişiden kişiye, uygulanan bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Botoks kullanım alanı oldukça yaygındır; kırışıklık profilaksisi, göz çevresi (kazayağı), alın çizgileri, kaş çatma ile oluşan kızgınlık çizgileri, kaş kaldırma, boyun kırışıklıkları, masseter botoksu ve koltuk altı terlemeyi önlemek için kullanılabilir.

(BURADA ÇİZİM ŞEKLİNDE BİR YÜZ ÜZERİNDE KIRIŞIKLIK BÖLGELERİ VE UYGULAMA ALANLARI İŞARETLE GÖSTERİLEBİLİR)

Uygulama süresi yaklaşık 10 dakikadır; işlemden sonra ağrı, ciltte morarma, şişlik beklenmez. Uygulamadan hemen sonra hastalar iş ve sosyal hayatlarına değişiklik olmaksızın dönebilir. Botoks etkisi sıklıkla 3.gün civarı hissedilmeye başlanır ortalama 7 gün sonra tam etkisi oturmaya başlar.

BOTOKS KİMLERE YAPILMAZ Hamile veya emziren bayanlarda botoks enjeksiyonu yapılamaz.

KIRIŞIKLIK PROFİLAKSİSİ adını verdiğimiz uygulama henüz kırışıklıklar oluşmadan, önleme terapisi olarak uygulama yeri bulmakta ve giderek yaygınlaşmaktadır. 25 yaştan itibaren kullanım alanı bulan bu uygulama daha düşük dozlarda ve kişinin ihtiyacına göre değişkenlik gösteren gerekli alanlara yapılan uygulamaları içerir. Kaş kaldırma, kızgınlık çizgisi, kaz ayağı bölgesi, alın çizgileri, boyun bölgesi en sık uygulama alanı bulan bölgelerdir.

MASSETER BOTOKSU

Çiğneme kaslarının en büyüğü olan masseter kasının beklenenden daha büyük olması yüzün alt kısmında özellikle yanakların altında çene köşesine doğru bölgede geniş, köşeli hatlara sahip istenmeyen görüntüye neden olabilir.  Bu problem ileri boyutlarda ise cerrahi olarak kısmi kas dokusu çıkarılması, çene kemiği törpülenmesi yapılan ameliyatlar arasındadır. Çok sık olarak uyguladığımız masseter botox uygulaması ise hızlı ve sorunsuz olarak yapılabilmektedir. Cerrahi gerektirmeden minimal invaziv şekilde güzel sonuçlar alınan bir uygulamadır. Masseter kası içerisine yapılan botoks enjeksiyonu ile masseter kası geçici ve kısmi olarak dinlenmeye alınır, boyutu küçülür ve yüzün alt kısmı ve çeneye V şekli ya da oval hatlar kazandırılır. Yapılan botoks uygulamasının çiğnemeye hiçbir negatif etkisi bulumamaktadır. Masseter botoksu aynı zamanda gece uykuda diş gıcırdatma tedavisinde de etkilidir.

KOLTUK ALTI TERLEMESİNDE BOTOKS ENJEKSİYONU

Koltuk altı terlemesi özellikle yaz aylarında, özel gecelerde, spor yaparken ya da heyecan stres gibi durumlarda artarak gerek koku gerekse görüntü itibari ile kişiye rahatsızlık veren seviyeye çıkabilir. Burda dikkat edilmesi gereken husus, mevcut şikayetin boyutu ve altta yatan başka bir sağlık probleminin olup olmadığının araştırılmasıdır. Altta yatan sağlık problemini ekarte etmek için bir takım test ve tetkikler yapılması gereklidir ve öncelikle terlemeye sebep olan bu sağlık problemleri tedavi edilir. Koltuk altı terlemesinin tedavisinde birçok yöntem kullanılır, bunların arasında Botoks enjeksiyonu sık olarak kullanım yeri bulmaktadır. Botoks enjeksiyonu ile enjekte edilen botulinum toksini, koltuk altında yer alan ter bezlerinin çalışmasını o bölgede bulunan sinirleri etkileyerek geçici olarak durdurur. Etkisi ortalama 1 yıl kadar devam eder, terlemenin tekrar başlaması durumunda enjeksiyon tekrarlanabilir. Koltuk altı dışında terleme şikayeti el ve ayaklarda da oluşabilir, sağlık problemleri ekarte edildikten sonra bu alanlar içinde botoks tedavisi uygulanabilir.

Koltuk altı botoks tedavisinin herhangi bir yan etkisi yoktur, işlem yaklaşık 15 dk sürer, işlem sonrası günlük hayatnıza hemen dönebilirsiniz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Project Image

ANESTEZİ


Project Image

AMELİYAT SÜRESİ


Project Image

İYİLEŞME SÜRESİ


Project Image

KESİN SONUÇ


Project Image

KULLANIM SÜRESİ


Project Image

DİKKAT


Project Image

AĞRI


Project Image

NOT